Najważniejsze artykuły

O wodorze

Znany od ponad 250 lat pierwiastek, który okazuje się być najsilniejszym antyoksydantem, jaki odkryto do tej pory.

Dowiedz się więcej

Wodór cząsteczkowy (H2)

Wodór cząsteczkowy  jest mniejszy niż np: witamina C czy E przez co jest idelanym antyoksydantem…

Dowiedz się więcej

Wolne rodniki

Temat starzenia się naszego ciała od wewnątrz, uszkodzeń organów czy komórek, starzenia się skóry, jest mocno związany z tzw. stresem oksydacyjnym.

Dowiedz się więcej

Najważniejsze badania

Badanie - Szpital-Sokolowski-Walbrzych

Terapia została zastosowana dla osób w wieku 45-55 lat…

Dowiedz się więcej

Wolne rodniki – cisi intruzi

Temat starzenia się naszego ciała od wewnątrz, uszkodzeń organów czy komórek, starzenia się skóry, jest mocno związany z tzw. stresem oksydacyjnym. Na pewno wielokrotnie słyszałeś to określenie. Ale czy zwracałeś na nie uwagę?

Codzienna praca twojego organizmu jest jak praca ogromnej fabryki. Potrzeba odpowiednich mechanizmów, nadzorowana systemu produkcji czy niezbędnych składników. Potrzeba też na bieżąco odpierać ataki z wewnątrz i zewnątrz oraz usuwać nagromadzone odpady. Wyobraź sobie, że każdego dnia mitochondria, które można określić jako silnik twoich komórek, wytwarzają produkty uboczne czyli wolne rodniki. Coś trzeba z nimi zrobić, prawda? Wyobraź sobie, że taki wolny rodnik ma jeden elektron nie do pary i nie chce go sobie uzupełnić, zabierając elektron z sąsiedniej cząsteczki. Wolne rodniki żyją krótko, są nietrwałe i wchodzą w reakcje z innymi cząsteczkami, żeby żyć jak najdłużej. Albo jeszcze inaczej, wyobraź sobie silnik samochodowy spalający benzynę jako paliwo. Jaki jest produkt uboczny? Tlenek węgla i wiele innych zabójczych pierwiastków. Tlenek węgla jest tak toksyczny, że wdychanie go może być śmiertelnie. Wolne rodniki są jak tlenek węgla dla twoich komórek.

Zwykle, antyoksydacyjny system obronny organizmu, jest w stanie poradzić sobie z wolnymi rodnikami, zanim spowodują jakieś szkody. Niestety wraz z wiekiem, nagromadzeniem się toksyn w organizmie, przewlekłym stresem, twój system obronny staje się coraz słabszy i wolne rodniki zaczynają przejmować władzę nad komórkami. To nazywa się stresem oksydacyjnym. Właśnie wtedy zaczynasz się starzeć, zwłaszcza w widoczny sposób, i chorować (również na choroby neurodegeneracyjne jak Alzhaimer, Parkinson czy stwardnienie rozsiane).

W zależności od diety, stylu życia i otocznia, komórki mogą tworzyć więcej wolnych rodników niż twoje enzymy antyoksydacyjne są w stanie przetworzyć. Dodatkowo, wraz z wiekiem, enzymów antyoksydacyjnych jest coraz mniej, co jak się domyślasz, daje kolejną przewagę wolnym rodnikom. Dlatego od momentu, kiedy powstał rynek suplementów, to właśnie antyoksydanty stanowią główną sferę jego zainteresowania.

Co możesz zrobić? Musisz wzmocnić swój antyoksydacyjny system obronny, aby mógł skutecznie zneutralizować nadmiar wolnych rodników. Możesz wzmocnić działanie antyoksydantów wewnątrz komórek wprowadzając dietę bogatą w antyoksydanty (zielone warzywa liściaste, jak najwięcej surowych warzyw i owoców zawierających enzym) czy prowadząc zdrowszy tryb życia, włączając miedzy innymi aktywność fizyczną do swojego życia. Możesz również zrobić coś jeszcze – zacząć stosunkowo wodór molekularny.

Skąd się biorą wolne rodniki?

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Tłumaczenie »